Involve – Invital case study

Naším úkolem bylo:
převzetí projektu
backend
frontend
rozvoj e-shopu
Rozsah projektu:
7 finančních produktů. Každý z nich obsahuje průvodce, kalkulačky, obsahové stránky a objednávkový proces. To vše v 5 jazycích.
Jak šel čas:
  • V únoru 2019 jsme převzali projekt a započali spolupráci.

  • V září 2020 jsme spustili maďarskou a slovenskou verzi e-shopu.

  • Web se neustále rozvíjí, rozšiřuje sortiment a připravuje se pro další trhy.

Číst dál

Jednalo se o převzetí projektu, backend, frontend. Dostali jsme za úkol ujmout se fungujícího e-shopu se stovkami objednávek denně a vdechnout mu nový život.

O projektu

Invital je největší obchod s akvaristikou v České republice. Má v nabídce přes 8 000 produktů a denně ho navštíví a nakoupí na něm tisíce návštěvníků. Během posledních let pronikl také na zahraniční trhy – konkrétně je dostupný v Polsku, na Slovensku a v Maďarsku.

Web disponuje úzkým napojením na informační systém Altus Vario, se kterým se synchronizují zásadní části webu jako jsou produkty, skladová dostupnost, objednávky atd. Veškerá data o produktech jsou tedy stále aktuální.

Jak jsme postupovali?

Majitel e-shopu nás kontaktoval s požadavkem na převzetí a další rozvoj. Vzhledem ke komplexnosti projektu jsme zvolili cestu postupného přepisování kódu. Spočívá v tom, že krok za krokem nahrazujeme funkční celky novými, aniž by se jakkoliv ovlivnila funkcionalita nebo muselo dojít k omezení dostupnosti webu. V tom nám také pomáhá automatizované testování, které nás upozorní na možnou chybu dříve, než by se mohla dostat ven a způsobit tak nějaké potíže.

Zprvu bylo nutné optimalizovat rychlost načítání webu. Jedná se o velmi složitý projekt, kde jsou v jeden moment online stovky uživatelů a probíhá tak velké množství požadavků do databáze, což je velmi náročné pro hosting. Tento problém jsme řešili zvolením takového hostingu, který je schopný se výkonově přizpůsobovat (neboli dimenzovat) a vyhovět tak požadavkům na výkon např. při sezónním zvýšení návštěvnosti.

Změna hostingu nám pomohla vyřešit i další problém, který se týkal hackerských a DDOS útoků. Kvůli nim docházelo k přetěžování a nedostupnosti serveru, což je samozřejmě pro provoz e-shopu fatální. Díky mechanismům, kterými hosting disponuje, se nám ale daří těmto problémům předcházet.

Jak už bylo zmíněno, Invital funguje na několika trzích. Jedním z našich úkolů bylo zajistit, aby zobrazoval odpovídající obsah pro daný trh, ale zároveň využíval stejné jádro systému. Jedná se tedy o jeden e-shop, který nabízí relevantní obsah pro různé země. Toto řešení má obrovskou výhodu v tom, že pokud na webu děláme nějaké úpravy, není nutné je provádět na více webech duplicitně, ale pouze na jednom místě.

Abychom zákazníkům přinesli co nejpřesnější informace o produktech, vytvořili jsme automatizované stahování dat o nabízeném zboží. Vzhledem k velkému počtu dodavatelů Invital stahuje data o produktech (např. dostupnost, specifikace produktu apod.) přímo od dodavatelů pomocí API. Ne všichni ale rozhraním API disponují. Pro takové případy bylo nutné, abychom vytvořili roboty, kteří dokáží automatizovaně přečíst a získat informace přímo z webů dodavatelů.

Involve – Invital case study

Budoucnost projektu

Invital má ambice se neustále rozšiřovat a expandovat – je tedy nutné, aby byl maximálně spolehlivý a technologicky na top úrovni. Proto je naší snahou v rámci přidávání nových funkcionalit zároveň revitalizovat starší části kódu a postupně tak projekt přepsat, aby byl maximálně udržitelný a připravený pro další rozvoj. Postupným přepisováním kódu se práce na projektu zjednodušuje a zefektivňuje, a vývoj je tudíž méně nákladný. Projekt je také více transparentní, a proto např. pro nové vývojáře je jednodušší se v něm zorientovat.

Jak hodnotí naši práci přímo zákazník?

Se vstupem Involve došlo u projektu ke kompletní delegaci všech technických prací souvisejících s webem. Nemusíme tedy u nás zaměstnávat programátory na HPP a můžeme se věnovat naší hlavní činnosti.

Když Involve porovnám s běžnými developerskými firmami, ve kterých se dělá mnoho věci nesystematicky a pak je v celém projektu nepořádek, hlavní rozdíl je v tom, že máme nyní o všem přehled, vidíme, jak postupují práce a kód se rozvíjí i s ohledem na budoucnost. Oproti známějším developerským firmám s nějakou historií rozdíl zase vidím v tom, že při naší spolupráci s Involve dokážeme najít zlatý střed, aby výsledný kód zajistil nejlepší poměr cena/výkon. U těch známějších a dražších developerských firem se setkávám totiž často s tím, že kód je funkční, přehledný a jsou dodrženy termíny, ale dodavatel razí vždy pouze svoji cestu realizace projektu či úkolu, i když našemu oboru nerozumí a výsledek pak nedává smysl.

Vít Hellebrand

Vít Hellebrand,
Majitel – rostlinna-akvaria.cz

Co si z projektu odnášíme my?

Lorem ipsum

Ondřej Tölg

Ondřej Tölg,
Project manager

Prohlédněte si Invital naživo

www.rostlinna-akvaria.cz

Líbilo se vám, jak jsme si s projektem poradili?
Chcete se nás zeptat na něco dalšího?.

Ozvěte se nám

Mrkněte na naše další projekty